Raport Szkolenia Miękkie

Od wielu już lat niemałą frekwencją cieszą się programy rozwojowe – możemy wywnioskować z lektury portalu Najlepsze Kursy Zamknięte. Oczywiste jest, że kadra kierownicza o wysokich kwalifikacjach to fundament interesu. Korporacje systematycznie organizują kursy z zarządzania projektami, z asertywności, z motywowania zespołu albo z managementu.

Kursy takie dzielą się na otwarte a także zamknięte. Te ostatnie przygotowywane są na zlecenie zainteresowanych korporacji. Uczestniczą w nich wyłącznie kierownicy tych spółek. Kursy otwarte, według nazwy, przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych konkretną problematyką. Niestety, uczestnicy warsztatów otwartych muszą najczęściej płacić za nie własnymi pieniędzmi. Wiadomo jednak, że lokata kapitału w nasze kompetencje to właściwe dbanie o przyszłość.

Przekazywaniem wiedzy na kursach biznesowych parają się najczęściej doświadczeni trenerzy. Gros z nich specjalizuje się w konkretnej dziedzinie, np. w zarządzaniu, w coachingu, sposobach skutecznej integracji zespołu itd. Trenerzy powinni wykazywać nie tylko szeroką i wyczerpującą znajomość tematu, ale ponadto stosowne predyspozycje. Istotne jest, by informacje w należyty sposób eksplikować uczestnikom szkolenia. Mile widziana jest również przygotowanie z technik behawioralnych, sprawność przygotowywania prezentacji oraz budowania kontaktów interpersonalnych.

Procedura kursów biznesowych jest zazwyczaj zbliżona. Stosuje się prezentacje multimedialne, omawianie przykładów z rzeczywistości, zadania w grupach oraz pisemna kontrola zdobytej wiedzy. Zdarza się, że zaplanowane są także uzupełniające porady po zakończeniu szkolenia. Im bardziej skomplikowana problematyka, tym dłuższe zajęcia, rozłożone nawet na trzy dni.

Branża szkoleń rośnie szybko i wszystko na to wskazuje, że ta koniunktura nie zostanie zahamowana w najbliższym czasie. Coraz popularniejsze są ponadto imprezy integracyjne powiązane z warsztatami biznesowymi. Ich wielkim plusem jest nie tylko możliwość edukowania, ale również integracja grupy zatrudnionych.

01.10.2014. 13:35